Basın Bültenleri

Doğalgaz Meşalesi Gaziemir'de Yandı

İzmir ve çevre ilçelere ucuz, temiz ve konforlu enerjiyi getiren İZMİRGAZ A.Ş. 

Temmuz ayında başlayan alt yapı çalışmalarının büyük bir bölümünü tamamlayarak düzenlenen törenle Gaziemir’e ilk gazı vermeye başladı.

 

13 Temmuz’da Mavişehir’de İzmir’i, 7 Ekim’de Kemalpaşa’yı, 2 Aralık’ta Torbalı’yı  doğalgazla buluşturan İZMİRGAZ A.Ş,  23 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’de Ferudun Püzüt Caddesi’nde  yer alan bölge regülatöründe düzenlenen törenle de Gaziemir’i doğalgaz uygarlığıyla buluşturdu.

Törene Gaziemir Kaymakamı Kemal Karadağ, Gaziemir Belediye Balkanı Adnan Yüksel, İzmirgaz Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu,  İzmirgaz Yönetim ve İcra Kurulu Üyeleri, protokol, İzmirgaz ve Gaziemir Belediyesi çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Koloğlu, “Kolin ve Türkerler firmaları olarak 30 yıllık dağıtım lisansını ve imtiyazını aldığımız İzmir Bölgesine kurmuş olduğumuz İzmirgaz şirketi kanalıyla yaklaşık 250 milyon dolar yatırım yapacağız” dedi. Koloğlu, “Doğalgaz hem vatandaşın hem de sanayicilerin tercih ettiği, ekonomik ve verimli bir enerji kaynağıdır. Özellikle kış aylarının yoğun yaşandığı, hava kirliliğinin attığı bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın yanı sıra girdi maliyetini azaltmak isteyen sanayicimizde bu çağdaş yakıtı biran önce kullanmak istemektedir” diye konuştu. Ankara’nın doğalgaz kullanımına geçmesiyle hava kalitesinde çok büyük değişimler olduğunu belirten Koloğlu, “Çağdaş İzmir’imiz çağdaş bir yakıta biraz gecikmeli de olsa bugün kavuşmuş bulunuyor. Ancak tüm bu konforun yanında  bir de ekonomik yanının değerlendirilmesi gerekmektedir. 100 metre karelik bir evde 4 kişilik bir ailenin İzmir’de yılda 500 metre küp doğalgaz yaktığını ve ayda bir tüp harcadığını varsayarsak doğalgaz dönüşmesi durumunda yılda yapacağı yakıt harcaması yaklaşık olarak 420 YTL iken, sırasıyla; fuel-oil de 1325 YTL, motorinde 2045 YTL, kömürde 1150 YTL, LPG’de 1605 YTL, eletrikte 1520 YTL, kalorifer yakıtında ise 1540 YTL olacaktır” dedi.

Törende konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Adnan Yüksel ise, Gaziemir’e ve Gaziemirlilere yararlı olacak tüm çalışmaların yapılması ve belediye olarak destek verilmesinin görevleri olduğunun belirterek, “Modern bir şehrin sahip olması gereken tüm özellikleri ilçemizde bir bir hayata geçiyor olması bizler için onur verici. Rahat, sağlıklı ve çevreci yaşam için Gaziemir’e büyük bir kazanç sağlayacak olan Doğalgazın, ilçemize gelmesi Gaziemirliler için her açıdan büyük bir avantaj. Doğalgaz hattı döşemeleri sırasında belli sıkıntılar yaşadık. Ancak çok kısa bir sürede organize bir çalışma ile bu sıkıntıların büyük bir kısmını atlattık. Kullanmaya başladığımız anda da bu sıkıntıları unutacağız. Bu gün doğal gazın rahatlığını yaşamaya başlayacağımız zamanın başlangıcıdır. Ve “Yükselen Gaziemir”in adımlarından biridir.”dedi. Gaziemir kaymakamı Kemal Karadağ ise, doğalgaz kullanımın şehirleri daha modern ve çağdaş hale getireceğini belirterek,”Gaziemir’e bugün yapılacak bu törenle doğalgaz kavuşacak, emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum. Çağdaş bir enerji olan doğalgazın Gaziemir’e ve Gaziemirlilere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından doğalgazın Gaziemir’e getirilmesinde katkısı bulunan ve emeği geçenlere plaket verilirken, Gaziemir’e gelen ilk doğalgaz, davetliler tarafından alkışlar arasında yakıldı. 
 

Gaziemir bölgesinde yapılan doğalgaz alt yapı çalışmalarında bugüne kadar, 7 bin 844 metre çelik hat ve 24 bin 124 metre polietilen hat döşendi. Karşıyaka-Mavişehir, Kemalpaşa ve Torbalı’nın ardından Gaziemir doğalgazla buluşan dördüncü ilçe oldu. Gaziemir’in ardından Bornova ve Aliağa doğalgaza kavuşan ilçeler arasına katılacak.