Haberler

İzmir Doğalgaz Basın Açıklaması10.2.2018

İzmir Doğalgaz’dan yapılan açıklamada “1151 Sokak No:8’de bulunan ve doğalgaz abonesi olan Abdülhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin meydana gelen patlamanın değişik kaynaklardan alınan bilgilere dayandırılarak çeşitli mecralarda doğalgaz kaynaklı olduğu şeklinde ifadelere yer verildiği görülmüştür. Şirketimiz tarafından gerçekleştirilen teknik inceleme sonucunda yaşanan üzücü olayla ilgili değerlendirmemiz aşağıdaki gibidir” ifadelerine yer verildi.


Yapılan teknik değerlendirme şu şekildedir:
06.02.2018 tarihinde saat 11.36’da, Abdülhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden gelen ihbar üzerine doğalgaz acil müdahale ekibi 1151/1 Sokak No:8 Gaziemir adresindeki okula saat 11.45’de ulaşmıştır.
Acil müdahale ekipleri tarafından okula girilerek okulun gaz arzı ilk müdahalede servis kutusundan kesilmiştir. Önce kazan dairesi gaz detektörü ile taranmış daha sonra kazan doğalgaz tesisatı Manometre ile sızdırmazlık testine alınmıştır. Yapılan her iki kontrolde de kaçak olmadığı görülmüştür. Ayrıca kazan doğalgaz tesisatında herhangi bir deformasyon veya hasar tespit edilmemiştir.

Kazan dairesi kontrollerinden sonra saat 12.06’da olay yerine gelen bakım ekipleri tarafından okulda ve kazan dairesi içerisinde lazerli gaz detektörleri ile yapılan kontrollerde de herhangi bir gaz kaçağına rastlanmamıştır.Okula ait yeraltı servis hattı üzerinde ve çevrede gaz detektörleriyle yapılan kontroller sonucunda da doğalgaz kaçağına rastlanmamıştır.  Olay yerinde yapılan incelemede duvarlarda yangın, is vb. gibi herhangi bir yanıcı patlayıcı izine rastlanmamıştır.Patlayan kazan ve ısıtma tesisatı incelendiğinde, ortamda sadece kazan yanma gövdesi ve duman borularının sağlam kaldığı, kazan koruma sacı ve diğer ekipmanların patlama nedeni ile etrafa saçıldığı, ısıtma devresinde bulunan vanaların, pislik tutucuların, üç yollu vana ve su iletim borularının parçalandığı görülmüştür. Bodrum kattaki kazan dairesine uzak diğer odalarda 3 cm’ye yakın su birikintileri tespit edilmiştir. Bu incelemeler sonucunda patlamanın gaz sızıntısından değil kazan içi sıcak su devresindeki basınç yükselmesinden kaynaklandığı değerlendirilmiştir.

Meydana gelen olayda yaşamını yitiren vatandaşımıza Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diler, yararlanan vatandaşlarımıza acil şifalar ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.  

Diğer haberler


Acil Müdahale Ekibinin dikkati hayat kurtardı

İzmir Doğalgaz bünyesinde 7 gün 24 saat esasına göre hizmet vermekte olan Doğalgaz Acil Müdahale 187 ekibinin dikkati bir vatandaşın hayatını kurtardı.

İzmir Doğalgaz’dan yeni bir rekor

İzmir Doğalgaz’dan yeni bir rekor

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz verilmeye başlandı

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz verilmeye başlandı

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz için ilk kazma vuruldu

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz için ilk kazma vuruldu

İzmir Doğalgaz 2021 yılı altyapı yatırımlarına başladı

İzmir Doğalgaz 2021 yılı altyapı yatırımlarına başladı

 

Karabağlılara ikici abone merkezi müjdesi

Karabağlar’da ikinci abone merkezi açıldı

 

İzmir Doğal Gaz’dan tüketicilere tasarruf önerileri

Verimli kullanımda tüketicilere ipuçları

 

Lisans sınırları içerisinde bulunan 26 ilçeyi doğal gaza kavuşturarak 924 bin aboneye ulaşan İzmir Doğal Gaz, ekonomik olma özelliğiyle ön plana çıkan doğal gazın verimli kullanımıyla ilgili abonelerine bir dizi önerilerde bulunuyor.

Ulucak, Doğal Gazla Buluştu

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinin şirin beldesi Ulucak doğal gazla buluşturuldu.

Bucalılara ikici abone merkezi müjdesi

 

Buca’da ikinci abone merkezi açıldı

İzmir Doğal Gaz Buca’da ikici, İzmir genelinde ise 15’inci abone merkezini devreye aldı

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan İzmir Doğal Gaz, İzmir’in en kalabalık ilçelerinden biri olan Buca’da ikinci abone merkezini açtı. 30 Aralık 2020 tarihi itibariyle açılışı yapılan şube Yenigün Mahallesi Nazım Hikmet Caddesi No: 70/B adresinde hizmet vermeye başladı.

Doğal Gaz kullanıma dair önemli noktalar

İzmir Doğal Gaz: Acil durumlarda mutlaka 187’yi arayınız

Doğal Gaz kullanıma dair önemli noktalar

Lisans sınırları içerisinde üç ayrı bölgede 7 gün 24 saat esasına göre Doğal Gaz Acil Müdahale 187 ihbar hattı ve acil müdahale saha hizmeti veren İzmir Doğal Gaz, gaz kullanımının arttığı kış aylarında acil müdahale hizmetleri hakkında çeşitli uyarılarda bulundu.