Haberler

İzmir Doğalgaz Afet Tatbikatında29.3.2018

İzmir Doğalgaz Acil Müdahale Ekipleri, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirilen “Bölgesel Düzey 2018 Masa Başı ve Saha Tatbikatında” yer aldı. İzmir Altyapı Hizmet Grubunda bulunan İzmir Doğalgaz, tatbikat senaryosundaki tüm süreçleri eksiksiz olarak tamamladı.

İzmir Valiliği koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ve 3 gün sürmesi planlanan tatbikat öncesinde, İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü binasında, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdür Hüseyin Aşkın, Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Özgür Nohut, AFAT Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Daire Başkanı İrfan Keskin, İl Afet Acil Durum Müdürü Osman Metin Saroğlu, İzmir Doğalgaz İşletme Müdürü Murat Ceran katıldı.

363 kişinin katıldığı, 96 araç ve ekipmanın kullanıldığı tatbikatta, enkazda arama kurtarma faaliyetleri, güvenlik ve asayişin sağlanması, sağlık müdahaleleri, fabrikada kimyasal gaz sızıntısı sonrası afetzedelere müdahale, araç yangını ve trafik kazasına müdahale, enkazın kaldırılması, su borusunun patlaması, elektriğe ve doğalgaz kaçaklarına müdahale, hasarlı yapıların hasarlarının tespiti, afetzedelere psikolojik destek verilmesi gibi olaylar yer aldı.

İzmir Doğalgaz’dan başarılı müdahale

Tatbikata 2 ekip ve 2 araçla katılan İzmir Doğalgaz, tatbikat planındaki senaryoyu başarıyla yerine getirdi. Plana göre deprem sonrasında AFAD ekipleri, Doğanlar Mahallesi 1609 Sokak’ta yıkılan binada kurtarma işlemine başlamadan öce gaz kokusu fark ederek ihbarda bulunmuş, ihbar üzerine 187 Doğalgaz Acil Müdahale ekipleri olay yerine hızla ulaşarak gaz kaçağına müdahale etmiştir.

Tatbikatta İzmir Doğalgaz ekipleri şu süreçleri yerine getirdi: Olay yerine ulaştıktan sonra öncelikle çevre emniyeti sağlandı. Ardından servis kutusundan binanın gaz arzı kesildi. Yapılan kontrollerde binanın içinde gaz varlığı tespit edilerek, gaz tahliye cihazları ile biriken gazı tahliye edildi. Tekrar gaz değeri okuyan ekipler binanın gazdan arındırıldığını belirledi. Binanın emniyetli olarak kurtarma işlemlerine hazır olduğu AFAD ekiplerine iletildi. Ardından ekipler olay yerinden ayrılarak güvenli bir yerde beklemeye geçti.

İzmir’in deprem riski yüksek iller arasında yer aldığına dikkat çeken İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, “Bilindiği üzere İzmir coğrafi ve jeolojik yapısı gereği deprem, sel gibi riskleri taşıyan iller arasında yer almaktadır. Takdir edileceği üzere doğal afetlerin ne zaman ve nerede olacağını önceden bilmemiz teknik olarak mümkün değildir. İzmir ili olarak bu tür tatbikatlarla olası olumsuz senaryolara karşı hazırlıklı olmak; afet deprem gibi durumlarda krizin tek bir merkezden yürütülmesini sağlamak son derece önemlidir. Bu anlamda İzmir’de yürütülen doğalgaz çalışmalarında bina içi tesisat, altyapı yatırımları ve gaz yakma cihazları olmak üzere 3 aşamada gerekli güvenlik tedbirleri alınmaktadır. Ayrıca tüm teknik personelimiz Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olup, müşterilerimizin güvenli ve emniyetli gaz kullanımını sağlamak için ilgili eğitimler ulusal standartlarda verilmektedir” dedi

Diğer haberler


Acil Müdahale Ekibinin dikkati hayat kurtardı

İzmir Doğalgaz bünyesinde 7 gün 24 saat esasına göre hizmet vermekte olan Doğalgaz Acil Müdahale 187 ekibinin dikkati bir vatandaşın hayatını kurtardı.

İzmir Doğalgaz’dan yeni bir rekor

İzmir Doğalgaz’dan yeni bir rekor

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz verilmeye başlandı

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz verilmeye başlandı

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz için ilk kazma vuruldu

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz için ilk kazma vuruldu

İzmir Doğalgaz 2021 yılı altyapı yatırımlarına başladı

İzmir Doğalgaz 2021 yılı altyapı yatırımlarına başladı

 

Karabağlılara ikici abone merkezi müjdesi

Karabağlar’da ikinci abone merkezi açıldı

 

İzmir Doğal Gaz’dan tüketicilere tasarruf önerileri

Verimli kullanımda tüketicilere ipuçları

 

Lisans sınırları içerisinde bulunan 26 ilçeyi doğal gaza kavuşturarak 924 bin aboneye ulaşan İzmir Doğal Gaz, ekonomik olma özelliğiyle ön plana çıkan doğal gazın verimli kullanımıyla ilgili abonelerine bir dizi önerilerde bulunuyor.

Ulucak, Doğal Gazla Buluştu

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinin şirin beldesi Ulucak doğal gazla buluşturuldu.

Bucalılara ikici abone merkezi müjdesi

 

Buca’da ikinci abone merkezi açıldı

İzmir Doğal Gaz Buca’da ikici, İzmir genelinde ise 15’inci abone merkezini devreye aldı

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan İzmir Doğal Gaz, İzmir’in en kalabalık ilçelerinden biri olan Buca’da ikinci abone merkezini açtı. 30 Aralık 2020 tarihi itibariyle açılışı yapılan şube Yenigün Mahallesi Nazım Hikmet Caddesi No: 70/B adresinde hizmet vermeye başladı.

Doğal Gaz kullanıma dair önemli noktalar

İzmir Doğal Gaz: Acil durumlarda mutlaka 187’yi arayınız

Doğal Gaz kullanıma dair önemli noktalar

Lisans sınırları içerisinde üç ayrı bölgede 7 gün 24 saat esasına göre Doğal Gaz Acil Müdahale 187 ihbar hattı ve acil müdahale saha hizmeti veren İzmir Doğal Gaz, gaz kullanımının arttığı kış aylarında acil müdahale hizmetleri hakkında çeşitli uyarılarda bulundu.