Haberler

İzmir Doğal Gaz’dan tüketicilere tasarruf önerileri28.1.2021

Sadece ısınma amaçlı değil mutfak ve sıcak su kullanımında da yaygın bir şekilde tercih edilen doğal gazın tüketiminde, alınacak basit tedbirlerle hem enerjinin verimli kullanımında hem de faturalarda önemli ölçüde tasarruf sağlanabiliyor.

İzmir Doğal Gaz’dan verimli kullanım için vatandaşlara yapılan tavsiyeler ise şu şekilde:

Doğal gaz yakma cihazı seçilirken evinizin ısıl ihtiyacı iyi belirlenerek, bu ihtiyaç doğrultusunda uygun kapasitede cihaz seçilmelidir. Kombi gibi yakıcı cihazların yıllık periyodik bakımlarının kış mevsimine girilmeden yetkili servis tarafından yapılması cihaz verimliliğini artırarak yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Oda termostatı kullanılmalı, oda sıcaklığı oturma odaları ve salonlarda 22 derece; yatak odaları, koridor ve mutfaklarda 20 derece olmalıdır. Termostatın 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlanması %5’e yakın yakıt tasarrufu sağlamaktadır.  Duvar izolasyonu ve bina ısı yalıtımı yaptırılmalı. Bu şekilde daha az yakıt tüketilir ve birkaç ısınma sezonunda yatılım harcaması geri kazanılır. Pencere ve kapılara ısı izolasyonu yapılmalı, mümkünse çift camlı pencereler tercih edilerek ısı kaçakları engellenmeli, bu şekilde %5 - %10 arasında tasarruf sağlanabilir. Radyatörlerin önü kapatılmamalı, verimli ısıtabilmesi için önlerine koltuk, masa ve eşya konulmamalı, üzerleri örtülmemeli ve çamaşır kurutulmamalıdır. Kısa sürelerde kombi kapatılmamalı. Kısa süreli evden çıkıldığında veya geceleri tasarruf etmek için kombiyi kapatıp sistem soğutulmamalı, soğutulduğunda sistem kendini tekrar ısınmak için daha fazla gaz harcar. Bu durumlarda kombinin kapatılması yerine düşük derecelerde çalıştırılmalıdır.

İçinde bulunduğumuz kış şartlarında yukarıda belirtilen tedbirlerle bina ve dairelerde oluşan ısı kayıplarının azaltılabileceğine dikkat çeken İzmir Doğal Gaz; ekonomik, çevreci ve ucuz olma özellikleriyle diğer enerji türlerine göre ön plana çıkan doğal gazın konforlu bir kış için tercih edilmesini önemle tavsiye ediyor.

Diğer haberler


Acil Müdahale Ekibinin dikkati hayat kurtardı

İzmir Doğalgaz bünyesinde 7 gün 24 saat esasına göre hizmet vermekte olan Doğalgaz Acil Müdahale 187 ekibinin dikkati bir vatandaşın hayatını kurtardı.

İzmir Doğalgaz’dan yeni bir rekor

İzmir Doğalgaz’dan yeni bir rekor

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz verilmeye başlandı

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz verilmeye başlandı

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz için ilk kazma vuruldu

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz için ilk kazma vuruldu

İzmir Doğalgaz 2021 yılı altyapı yatırımlarına başladı

İzmir Doğalgaz 2021 yılı altyapı yatırımlarına başladı

 

Karabağlılara ikici abone merkezi müjdesi

Karabağlar’da ikinci abone merkezi açıldı

 

İzmir Doğal Gaz’dan tüketicilere tasarruf önerileri

Verimli kullanımda tüketicilere ipuçları

 

Lisans sınırları içerisinde bulunan 26 ilçeyi doğal gaza kavuşturarak 924 bin aboneye ulaşan İzmir Doğal Gaz, ekonomik olma özelliğiyle ön plana çıkan doğal gazın verimli kullanımıyla ilgili abonelerine bir dizi önerilerde bulunuyor.

Ulucak, Doğal Gazla Buluştu

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinin şirin beldesi Ulucak doğal gazla buluşturuldu.

Bucalılara ikici abone merkezi müjdesi

 

Buca’da ikinci abone merkezi açıldı

İzmir Doğal Gaz Buca’da ikici, İzmir genelinde ise 15’inci abone merkezini devreye aldı

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan İzmir Doğal Gaz, İzmir’in en kalabalık ilçelerinden biri olan Buca’da ikinci abone merkezini açtı. 30 Aralık 2020 tarihi itibariyle açılışı yapılan şube Yenigün Mahallesi Nazım Hikmet Caddesi No: 70/B adresinde hizmet vermeye başladı.

Doğal Gaz kullanıma dair önemli noktalar

İzmir Doğal Gaz: Acil durumlarda mutlaka 187’yi arayınız

Doğal Gaz kullanıma dair önemli noktalar

Lisans sınırları içerisinde üç ayrı bölgede 7 gün 24 saat esasına göre Doğal Gaz Acil Müdahale 187 ihbar hattı ve acil müdahale saha hizmeti veren İzmir Doğal Gaz, gaz kullanımının arttığı kış aylarında acil müdahale hizmetleri hakkında çeşitli uyarılarda bulundu.