Haberler

Doğal Gaz kullanıma dair önemli noktalar31.12.2020

İzmir Doğal Gaz: Acil durumlarda mutlaka 187’yi arayınız

Doğal Gaz kullanıma dair önemli noktalar

Lisans sınırları içerisinde üç ayrı bölgede 7 gün 24 saat esasına göre Doğal Gaz Acil Müdahale 187 ihbar hattı ve acil müdahale saha hizmeti veren İzmir Doğal Gaz, gaz kullanımının arttığı kış aylarında acil müdahale hizmetleri hakkında çeşitli uyarılarda bulundu.

Koku Hissedildiğinde neler yapılmalı!

Doğal gaz kokusuz bir gazdır. Ancak; can ve mal güvenliği sağlamak adına kaçağın kolayca anlaşılabilmesi için çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku ile kokulandırılır. Doğal gaz zehirli değildir ve solunduğunda zehirleyici etkisi yoktur. Ancak uygun şekilde ve şartlarda yakılmadığında tüm yakıtlarda olduğu gibi baca gazında CO (Karbonmonoksit) oluşur. Bu gaz etkin bir zehirleyici gaz olup, tüm yakıt türlerinin yakılmasında CO oluşumunu engellemek için uygun baca ve havalandırma şartlarını sağlamak gerekir.

Bu koku hissedildiğinde neler yapılmalı: Öncelikle panik yapılmayarak sakin olunmalı. Kapı ve pencereler açılarak, ortam havalandırılmalı. Daire girişinde bulunan sayaç giriş vanası kapatılmalı. Doğal gaz içermeyen bir yerden 7 gün 24 saat hizmet veren “Doğal Gaz Acil Müdahale 187” ihbar hattı aranmalı. Kibrit, çakmak gibi açık alev kaynakları kullanılmamalı, kullananlar uyarılmalı. Elektrikli cihazlar açılmamalı, açık olanlar kapatılmamalı veya fişlerinden çekilmemeli. Elektrik düğmeleri ve kapı zilleri kullanılmamalı. Arızaya bireysel müdahalede bulunulmamalı. Ev ve cep telefonları kullanılmamalı. Doğal Gaz Acil Müdahale ekibinin gelmesi beklenmeli. Ev, apartman ya da iş yerinde bulunan insanların tahliyesi Acil Müdahale 187 operatörlerinin talimatları doğrultusunda sağlanmalı, girişler engellenmeli.

187 Hattı arandığında hangi bilgiler verilmeli

Açıklamada, Doğalgaz Acil Müdahale 187 hattına ihbar verilirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar hakkında şu bilgilere yer verildi: İhbar anlaşılır bir dilde, sakince aktarılmalı ve panik yapılmamalı. Ad, soyad ve telefon numarası eksiksiz olarak yazdırılmalı, adres bilgilerinin doğru ve tam olarak verilmesi acil müdahale ekiplerinin adrese hızlı bir şekilde ulaşmasında önemli rol oynayacaktır. İhbar konusu net bir şekilde söylenmeli veya tarif edilmeli. İhbar verdiğiniz yerin adresini (mahalle, cadde ve sokak) anlaşılır bir şekilde bildirilmeli. İhbar mahalli mümkün olabildiğince bilinen bir yere göre tarif edilmeli. Öte yandan Doğal Gaz Acil Müdahale 187 hattı sadece can ve mal güvenliği içeren acil durumlarda aranmalı, gereksiz yere meşgul edilmemeli.

Yapılan açıklamada; güvenlik, çevre ve ekonomik olma özellikleriyle tüketiciler tarafından en çok tercih edilen enerji türlerinden biri olan doğal gazın kullanımında bu önlemlere uyulmasının önemli olduğu vurgulandı.

Diğer haberler


İzmir Doğalgaz’dan abonelere yeni kolaylık

İzmir Doğalgaz’ın e-Devlet Kapısı uygulamalarına abonelik sözleşmesi başvuru işlemi eklendi

Acil Müdahale Ekibinin dikkati hayat kurtardı

İzmir Doğalgaz bünyesinde 7 gün 24 saat esasına göre hizmet vermekte olan Doğalgaz Acil Müdahale 187 ekibinin dikkati bir vatandaşın hayatını kurtardı.

İzmir Doğalgaz’dan yeni bir rekor

İzmir Doğalgaz’dan yeni bir rekor

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz verilmeye başlandı

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz verilmeye başlandı

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz için ilk kazma vuruldu

Dikili ve Beydağ’a doğalgaz için ilk kazma vuruldu

İzmir Doğalgaz 2021 yılı altyapı yatırımlarına başladı

İzmir Doğalgaz 2021 yılı altyapı yatırımlarına başladı

 

Karabağlılara ikici abone merkezi müjdesi

Karabağlar’da ikinci abone merkezi açıldı

 

İzmir Doğal Gaz’dan tüketicilere tasarruf önerileri

Verimli kullanımda tüketicilere ipuçları

 

Lisans sınırları içerisinde bulunan 26 ilçeyi doğal gaza kavuşturarak 924 bin aboneye ulaşan İzmir Doğal Gaz, ekonomik olma özelliğiyle ön plana çıkan doğal gazın verimli kullanımıyla ilgili abonelerine bir dizi önerilerde bulunuyor.

Ulucak, Doğal Gazla Buluştu

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinin şirin beldesi Ulucak doğal gazla buluşturuldu.

Bucalılara ikici abone merkezi müjdesi

 

Buca’da ikinci abone merkezi açıldı

İzmir Doğal Gaz Buca’da ikici, İzmir genelinde ise 15’inci abone merkezini devreye aldı

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan İzmir Doğal Gaz, İzmir’in en kalabalık ilçelerinden biri olan Buca’da ikinci abone merkezini açtı. 30 Aralık 2020 tarihi itibariyle açılışı yapılan şube Yenigün Mahallesi Nazım Hikmet Caddesi No: 70/B adresinde hizmet vermeye başladı.